Erőss Sándor, a Templomépítő
(1828.03.22 - 1858.01.15)

(Mezőcsokonya, 1796. március 15. – Darány, 1858. február 11.) református lelkész, az Erőss család dercsikai ágának leszármazottja.

Íme a szavak, amellyel bejegyezte magát a Dunántúli Református Egyházkerület, akkori szóhasználattal a ’túl a’ dunai fő tiszteletű superintendentzia anyakönyvébe, azaz mátriculájába:
Én, Erőss Sándor, a ki születtem tekintetes nemes Somogy vármegyében Csoknya helységben, a belső somogyi nagy tiszteletű egyházi megyében helyheztetett lábodi reformata szent ekklésiában ordináltatott prédikátor a pápai püspöki gyűlésben 1827-dik esztendőben junius 20-dikán szenteltetvén fel a’ lelki pásztori szent hivatalra, magamat a’ túl a’ dunai fő tiszteletű superintendentzia ezen mátriculájába az itt írt napon és esztendőben tulajdon kezemmel ezennel béirom. Magam saját kezével.

A csurgói gimnázium nagykönyvtárában megtalálható önéletrajzából:
"Születtem Csoknyában 1796. mart. 15. T. Erőss József és Kovács Erzsébet szüleimtől. Csurgói gimnáziumot végezvén Debreczenben valék 6 évig, s a 7-ikben vízkeresztig. Méltós Teleki László gróf úr László fia mellé nevelő- tanítóul menvén, 8 hónapi próba idő után grófi bőkezűséggel Göttingába küldettem, s onnan két év múlva nevelői intézetekkel ismerkedni Schnepfenthalba, Gotha mellé Wiesbadenbe Nassauba, végre Pestalozzihoz Yverdonba Schweizba mentem […] s önként lelkészi pályát választva, több helyekeni káplánkodás után Lábodon 1 évig és 8 hónapig hivatalkodtam. Darányban pedig 1828 Gergely nap óta. Első nőmmel, Kiss ’Sófiával 1 ¼ évet éltem, másodikkal Helvécziai Vulliemin Máriával 22 ½ esztendeig, ki 1851. dec. 7 ment előttem az örökkévalóságba.